Školská psychologička
Pre rodičov
Psychológ v škole
Skúsenosti potvrdzujú, že na ťažkosti žiakov najčastejšie upozornia vyučujúci, prípadne rodičia. Ak má škola svojho školského psychológa, dieťa má možnosť odbornej starostlivosti priamo v školskom zariadení. Každé dieťa je chránené zákonom o ochrane osobných údajov.
V prípade ak sa nadväzuje individuálna psychologická starostlivosť pre jednotlivého žiaka alebo skupinová práca s triednym kolektívom, je nevyhnutné, aby rodič, resp. zákonný zástupca dal písomný informovaný súhlas s týmto postupom. (Informovaný súhlas je dostupný v záložke Dokumenty na stiahnutie – Informovaný súhlas s poskytovaním školskej psychologickej starostlivosti)
Potrebuje moje dieťa psychológa?
Pomerne veľké množstvo detí prežíva v určitom vývinovom období rôzne formy ťažkostí a náročných životných situácií (doma, v škole, v ich okolí). Tieto neraz ústia do správania, ktoré znepokojuje Vás rodičov i učiteľov. Niektoré deti potrebujú na vyrovnanie sa s problémom či počas adaptácie na zmenu podporu z viacerých strán. Špeciálny priestor, ako sa s týmto problémom vyrovnať, ponúka žiakom práve školská psychologička.
Školská psychologička sa po odbornej stránke venuje aj práci so žiakmi s podozrením, resp. s diagnostikovanými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (žiaci s poruchami učenia - ako sú dyslexia, dysgrafia, dysortografia a dyskalkúlia; žiaci s poruchami aktivity a pozornosti- napr.: ADHD, ADD; žiaci s poruchami správania; žiaci s inými diagnostikovanými poruchami a ťažkosťami- napr.: Aspergerov syndróm; žiaci zdravotne oslabení, ktorých ťažkosti majú vplyv na školský výkon a iní).
Dieťa trávi väčšinu svojho dňa v školskom zariadení v rámci kolektívu iných žiakov. Ako v každej skupine ľudí, aj tu môže dochádzať k situáciám, ktoré dieťa citlivo prežíva a potrebuje pri ich zvládaní podporu. Vtedy spolupracuje školská psychologička s celými triednymi kolektívmi, resp. s menšími skupinkami žiakov.
Školská psychologička sa venuje:
-
podpore v adaptácii nových žiakov
-
individuálnej poradenskej práci so žiakmi
-
žiakom vzdelávaným formou individuálnej integrácie (žiaci s poruchami učenia, pozornosti, správania...)
-
výchovným a vzdelávacím problémom žiakov
-
kariérnemu poradenstvu žiakov 9. ročníkov pre voľbu strednej školy (v spolupráci s výchovným poradcom)
-
práci s triednymi kolektívmi - formou skupinových zážitkových aktivít
-
spolupráci s CPPPaP, SCŠPP, zdravotníckymi zariadeniami
-
poradenstvu pre učiteľov a vychovávateľov
-
konzultáciám so zákonnými zástupcami žiakov
Ako pracuje školská psychologička
Práca školskej psychologičky prebeha:
- individuálnou formou:
-
individuálne psychologické sedenia a postupy so žiakmi v odbornej starostlivosti; terapie hrou s mladšími žiakmi; zázitkové aktivity, rozhovory, terapeutické postupy so staršími žiakmi; projektívne a tvorivé aktivity, uvoľňovacie a relaxačné aktivity a iné.
-
odborná práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacím potrebami (žiaci, ktorí majú problémy s učením alebo poruchy učenia, aktivity a pozornosti či správania) a so žiakmi, ktorí sú vzdelávaní formou individuálnej integrácie (začlenenia) v bežnej triede, vedie cvičenia v súlade s Individuálnym výchovno-vzdelávacím plánom a s ohľadom na individuálny učebný štýl žiaka
-
Každé stretnutie má trvanie 45 minút. Pravidelným stretnutiam so žiakmi predchádza úvodná konzultácia s rodičom, kde sa spresní konkrétny spôsob spolupráce. Pri pravidelnej spolupráci je potrebné zákonným zástupcom podpísaný Informovaný súhlas s poskytovaním školskej psychologickej starostlivosti - dostupné v záložke Dokumenty na stiahnutie - Informovaný súhlas s poskytovaním školskej psychologickej starostlivosti.
- skupinovou formou:
-
odborná práca s triednymi kolektívmi (s celou triedou alebo v rámci menších skupiniek) formou diskusií, besied a zážitkových aktivít s cieľom:
-
prevencie (pred vznikom problematických javov v kolektíve) podporou pozitívnej atmosféry v triede, dobrých vzájomných vzťahov, rozvíjanie sociálnych a komunikačných zručností, budovanie triednej spolupatričnosti ako prevencie pred šikanou, preventívne aktivity zamerané na hrozby kybernetického priestoru a iné - podľa aktuálnych potrieb
-
intervencie (pri už existujúcich problémoch v kolektíve) zisťovanie klímy triedy a podpora jej zlepšenia, podpora žiakov pri využívaní svojich schopností a kompetencií na prebudovanie problematických triednych vzťahov, rozvíjanie sociálnych zručností – empatie, vzájomného rešpektu, zodpovednosti, podpora vytvárania spolupráce a spolupatričnosti, budovanie pozitívneho sebaobrazu a zdravého sebavedomia u žiakov, pomoc pri riešení existujúcich problémov v kolektíve a iné – podľa aktuálnych potrieb
-
-
poradenstvo žiakom deviateho ročníka pri výbere ďalšieho štúdia, resp. budúceho povolania
-
skupinové aktivity prebiehajú v rámci vyučovania na vybraných vyučovacích hodinách
-