Už druhý rok prebieha spolupráca našej ZŠ Alexandra Dubčeka a Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v oblasti robotiky. Ako jedna z mála stredných škôl, sa rozhodla na takúto spoluprácu podujať. Ide o šancu pre žiakov základnej školy priblížiť im svet "robotiky" a rozvíjať ho reálne a priamo spolu so študentmi GVPT , ktorí už majú skúsenosti a chcú sa o ne podeliť. V tomto prípade aj ďalej učiť a viesť ich k napredovaniu a rozširovaniu vedomostí a hlavne praktickej zručnosti. Je zaujímavé pozorovať, ako sa samotní študenti GVPT zhostili úlohy učiteľov, ktorí sa snažia učiť a odovzdávať svoje skúsenosti svojim mladším pokračovateľom. Medzi najväčšie úspechy robotického krúžku, ktorý navštevujú naši žiaci patrí nedávna účasť na celosvetovej robotickej súťaži RoboCup2017, ktorá sa konala v meste Nagoya v Japonsku.
Naši žiaci Matúš Adamko a Martin Doskočil sa predstavil ako tím FBRD (FIRE BREATHING RUBBER DUCKIES). Súťažili v kategórii On stage-Primary (tanec robotov). V tejto kategórii žiaci musia vymyslieť „divadelné predstavenie“ robotov na určitú tému. Dôraz sa kládol najmä na komunikáciu medzi robotmi navzájom a na bohaté využitie rôznych senzorov a motorov, ktoré mali robotov čo najviac rozhýbať.
Príprava na súťaž bola veľmi náročná. Tímy museli robotov najskôr sami skonštruovať a následne naprogramovať. Ďalej si tímy museli pripraviť aj digitálne prezentácie svojich projektov spolu s posterom. Všetci intenzívne pracovali aj počas prázdnin.
Komunikačným jazykom celého podujatia bola angličtina. Čo všetko museli v angličtine absolvovať?
1. technické interview - kde počas 15 minút tvárou tvár k porote museli vysvetľovať svoje konštrukčné riešenie a program. Technické interview tvorilo 20 % celkového skóre.
2. technická demonštrácia - počas 5 minútovej "on stage" demonštrácie tímy museli ukázať robotov bez kostýmov a vysvetľovať, aké technické schopnosti roboti majú. Vysvetľovali princíp spolupráce a funkcionalitu jednotlivých komponentov (senzorov, motorov, mikropočítačov a riadiacich jednotiek). Technická demonštrácia tvorila 40 % celového skóre.
3. OnStage vystúpenie - počas 5 minút tímy museli:
- rozmiestniť svojich robotov aj s kulisami na stage s rozmermi 4m x 3m (počas predstavenia sa žiadny robot sa nesmel pohybovať mimo tohto priestoru),
- odprezentovať v angličtine svoju krajinu, školu, projekt s jeho hlavnou myšlienkou
- predviesť samotné vystúpenie robotov, kde na pozadí opäť beží video s vhodnou hudbou, ktorá podčiarkuje dej.
Ako vidieť, ide nielen o konštrukciu a programovanie, ale aj o atraktívne odprezentovanie celého projektu, o zaujímavej myšlienke a výbere vhodných multimediálnych prostriedkov.
Naši žiaci si zvolili tému „Krtko a jeho kamaráti“. Náš tím svojou témou o Krtkovi zaujal nielen porotu, ale aj japonských divákov, ktorí rozprávky o malom Krtkovi dobre poznali a potleskom aj patrične ocenili. Celá súťaž bola na veľmi vysokej úrovni a víťazi boli všetci, ktorí dostali tú česť sa na nej zúčastniť.
Súťaž RoboCup je obrovská súťaž spojená s výstavou a prezentáciami špičkových robotov a robotických technológií z celého sveta. Mali sme možnosť vidieť robotické autíčko firmy SONY, robotov, ktorí frézujú, robia cukrovú vatu, hrajú šach, obsluhujú ľudí v domácnosti, alebo komunikujú s ľuďmi a robia im spoločníkov. Záber RoboCupu je teda skutočne veľmi široký. Mohli by sme ho považovať za celosvetový festival robotiky. Pre Nagoyu a Japonsko to bola skutočne veľká udalosť. Sme šťastní, že sme sa jej mohli zúčastniť. Atmosféra súťaže bola nastavená tak, aby si všetci súťaž užívali a tešili sa z toho, čo všetko nového sa naučia, aby súťažiaci uvideli nové technológie, nadviazali nové priateľstvá a najmä, aby im aj naďalej zostalo nadšenie pre robotiku.
Na konci pobytu v Japonsku sme mali tú česť, navštíviť veľvyslanectvo SR v Tokiu a byť prijatí samotnými zástupcami veľvyslanectva pánmi Danielom Ontkom a Jurajom Petruškom. Prijatie bolo veľmi milé a vrúcne. Oceňujeme úsilie a ďakujeme pánovi Petruškovi, že sa nám venoval vo svojom voľnom čase a pripravil pre nás zaujímavý program. Sme vďační za príjemné chvíle, ktoré sme strávili v Tokiu.
Tešíme sa, že spolupráca oboch škôl prináša úspechy a úsilie všetkých je ocenené. Matúšovi a Maťovi želáme veľa ďalších úspechov
.Bibiana Kahánková